Belgija, Nizozemska in Slovenija so postale nove države gostiteljice za rezervo medicinske opreme v okviru rescEU. Poleg tega bo dodatno rezervo gostila Nemčija, ki je že država gostiteljica v okviru rescEU. Skupno evropsko rezervo medicinske opreme gosti zdaj skupaj devet držav.
#Slovenija so danes postale nove države gostiteljice za rezervo medicinske opreme v okviru #rescEU. Poleg tega bo še dodatno rezervo gostila tudi . Skupno evropsko rezervo medicinske opreme gosti zdaj skupaj 9 držav.
— Evropska komisija (@EKvSloveniji) January 11, 2021
https://t.co/C5rGWtBixh 1/3 pic.twitter.com/7JJxCiFINK
Rezerva zdaj vključuje:
- več kot 65 milijonov medicinskih mask ter 15 milijonov mask FFP2 in FFP3,
- več kot 280 milijonov parov medicinskih rokavic,
- skoraj 20 milijonov medicinskih halj in predpasnikov,
- več tisoč koncentratorjev kisika in ventilatorjev.
Ta skupna evropska rezerva življenjsko pomembne medicinske opreme se razdeli po vsej Evropi v izrednih zdravstvenih razmerah, na primer takrat, ko so nacionalni zdravstveni sistemi preobremenjeni zaradi pacientov s koronavirusom. Osnovno medicinsko opremo so že prejele Hrvaška, Češka, Francija, Italija, Litva, Španija, Črna gora, Severna Makedonija in Srbija.
„Koronavirus v letu 2021 ostaja ogromen zdravstveni izziv in od lanskega leta vemo, da ne smemo nikoli popustiti. EU bo s štirimi dodatnimi rezervami medicinske opreme v okviru rescEU v Belgiji, Nemčiji, na Nizozemskem in v Sloveniji zagotovila, da bodo ranljive skupine in zdravstveni delavci dobili opremo, potrebno za zaščito in ohranjanje trdnih zdravstvenih sistemov po vsej celini,“ je dejal komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič.
Kako deluje rezerva medicinske opreme v okviru rescEU
Rezerva medicinske opreme v okviru rescEU vključuje različne vrste medicinske opreme, kot so zaščitne maske ali medicinski ventilatorji, ki se uporabljajo na intenzivni negi. Rezervo gostijo Belgija, Danska, Nemčija, Grčija, Madžarska, Romunija, Slovenija, Švedska in Nizozemska, ki so odgovorne za nabavo. Evropska komisija financira 100 % sredstev, vključno s skladiščenjem in prevozom.
Center za usklajevanje nujnega odziva usklajuje distribucijo rezerve, s čimer zagotovi, da gre oprema tja, kjer je najbolj nujna glede na potrebe, ki so jih izrazile države, ki zaprosijo za pomoč EU v okviru mehanizma Unije na področju civilne zaščite.
Ozadje
Strateška zdravstvena zmogljivost je del širše rezerve v okviru rescEU, vključno z drugimi zmogljivostmi, kot sta gašenje požarov iz zraka in medicinska evakuacija. Rezerva rescEU je možnost v skrajni sili v okviru mehanizma Unije na področju civilne zaščite, ki se lahko aktivira za vse vrste naravnih nesreč in nevarnosti, ki jih povzroči človek. V mehanizmu Unije na področju civilne zaščite sodelujejo države članice EU, Islandija, Norveška, Srbija, Severna Makedonija, Črna gora in Turčija.