V nedeljo so po podatkih Covid-19 Sledilnika ob 1.428 PCR-testih potrdili 247 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih je znašal 17,3 odstotka. Sedemdnevno povprečje števila potrjenih okužb znaša 744.
Trend obolelosti s koronavirusom v na dan 21. 2. 2021 (00:00-24:00):
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 22, 2021
- Št. testiranj: 1428
- Št. pozitivnih: 247 (17,3 %)
- Št. hospitaliziranih: 584
- Št. oseb na intenzivni negi: 104
- Dnevno št. odpuščenih iz bolnišnice: 13
- Št. umrlih: 8
- 7-dnevno povprečje: 744 pic.twitter.com/KisNsCSFBq
Štirinajstdnevno povprečje števila potrjenih okužb na 100.000 prebivalcev znaša 522,1. Najvišjo štirinajstdnevno incidenco prav tako beležijo v obalno-kraški regiji, kjer to število znaša 744,4. Sledijo primorsko-notranjska (629,1), gorenjska (587,9) in pomurska regija (554,2). Najboljšo štirinajstnevno povprečje potrjenih okužb beležijo v zasavski regiji, kjer znaša 372,7. Sledita posavska (440,9) in goriška regija (444,2).
Višjo štirinajstdnevno incidenco v Evropi beležijo le v Španiji, Češki, na Portugalskem in v Latviji, je podatke evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) navedla Maja Bratuša, ki je vodila današnjo vladno novinarsko konferenco. "Razmere v Sloveniji resnično niso tako stabilne, kot bi si želeli."
Novinarska konferenca o aktualnem stanju glede bolezni #covid19. Sodelujejo: Novinarska konferenca o aktualnem stanju glede bolezni #covid19. Sodelujoči: državna sekretarka na @MinZdravje @AlenkaForte in Mojca Kirbiš, ravnateljica Osnovne šole Rada Robiča https://t.co/sV0GxNaIu9
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 22, 2021
Na današnji vladni covid novinarski konferenci je državna skretarka Alenka Forte napovedala ukinitev covid oddelkov v nekaterih slovenskih bolnišnicah, ker se je število obolelih sspustilo pod 700. Ker se je število hospitaliziranih manjša, so na ministrstvu za zdravje pripravili izhodno strategijo za covidne bolnike, ki predvideva, da se bodo te bolmnišnice v celoti vrnile k rednim programom. Zmogljivost vseh bolnišnic se zniža na deset odstotkov vseh posteljnih zmogljivosti, razen v bolnišnici Golnik na 15 odstotkov. Bolnišnici v Topolšici in Sežani sta trenutno izvzeti iz teh covidnih bolnišnic in nadaljujeta s svojim rednim programom.
Alenka Forte je napovedala, da se bo po tem, ko bo število hospitaliziranih covidnih bolnikov padlo pod 500, prešli v drugo fazo, kar pomeni, da se bodo covid oddelki ukinili še v bolnišnicah na Ptuju, v Slovenj Gradcu, Trbovljah, Brežicah in Izoli. Enako velja tudi za jeseniško bolnišnico, ki bo zaradi požarne in energetske sanacije ter gradnje nove intenzivne enote v drugi fazi ukinila covidno intenzivno enoto.
Tretja faza izhodne strategije predvideva, da bodo po tem, ko bo število hospitaliziranih padlo pod 250, covid bolnišnice ostale UKC Ljubljana, UKC Maribor, SB Celje, SB Novo Mesto in SB Nova Gorica. V četrti fazi, ko bo maj kot 100 hospitaliziranih, ostanejo covid bolnišnice UKC Ljublaja, UKC Maribor in Golnik pa še ta v primeru večjega padca bolnikov, ukine tudi intenzivne covidne postelje.
Maja Bratuša: Skupaj je bilo včeraj v bolnišnice sprejetih 39 pacientov, v soboto pa 25. Iz bolnišnic pa je bilo včeraj skupaj odpuščenih 13 pacientov in 31 v soboto. Včeraj je žal umrlo 8 oseb. Vsem svojcem in bližnjim izrekam iskreno sožalje ob njihovi izgubi. pic.twitter.com/Mg54XSprtV
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 22, 2021
"Zdravstveni sistem se bo torej postopno začel ukvarjati z rednim programom. Vsak lahko s preventivnim obnašanjem in doslednim spoštovanjem ukrepov pripomore, da bo naše zdravstvo ponovno lahko normalno delovalo," je še povedala državna sekretarka Alenka Forte.